Winter 2010 Awards

President's List

Matthew Adams
Claudia Boyle
Hailey Butcher
Laken Carey
Emily Carter
Paul Caswell
Amanda Curran
Kari Dailey
Katie Grant
Michelle Hester
Tara Hostetter
Shannon Icenhour
Elizabeth Johnson
Caitlin Lauer
Amanda Lloyd
Annie McWilliams
Madison Mitchell
Tiffany Nelson
Katlin Parrish
Lora Pepin
Jessie Quinlan
Anna Elinor Sandberg
Jennifer Walters
Alexis Westermann
Winter 2010 President's List


Honor Roll

Gabrielle Agnew
Audrey Baenziger
Melinda Barnes
Mark Branovic
Leslie Brown
Michael Bruning
Timothy Chism
Jordon Crabbe
Lauren Folk
Alex Haller
Morgan Haller
Courtney Harvey
Kathy Hawkins
Josh Hodge
Ashlee Hughes
Meredith Husk
Logan Johnson
Sarah Kalonick
Brittany King
Chessie Kopyscianski
Sarahanne Lee
Amanda Lluvera
Lizz Lockyer
John Loosararian
Naomi Mathis
Laura Moberly
Brittney Muller
Nicole Norwood
Charlie Page
Lucy Posner
Amanda Rail
Carlene Savard
Laura Waldron
John Warneke
Heather Whiting


Outstanding Instructor

Nereyda Snyder
Outstanding Instructor

Outstanding Graduate Assistant

Audra Broach
Outstanding Graduate Assistant


Excellence in Teaching

Excellence in Teaching

Claudia Boyle
Outstanding Rider

Outstanding Rider

Audra Broach


Outstanding Achievement

Kari Dailey
Outstanding Achievement

1st Quarter Achievement

Hailey Butcher
First Quarter Achievement


Perfect Attendance

Perfect Attendance

Claudia Boyle
Hailey Butcher
Emily Carter
Kari Dailey
Katie Grant
Tiffany Nelson
Nicole Norwood


Teaching Certification

Level 1
Carissa Baskett
Shannon Icenhour
Amanda Lluvera
Teaching Certification


Training Certification

Training Certification

Level 1
Shannon Icenhour
Amanda Lluvera
Madison Mitchell

Level 2
Kari Dailey
Kailee Merillat

Level 3
Alexis Westermann


Equine Massage Therapy Certification

Gabrielle Agnew
Kari Dailey
Lauren Folk
Katie Grant
Michelle Hester
Tara Hostetter
Shannon Icenhour
Chloe Knoch
Caitlin Lauer
Madison Mitchell
Nicole Norwood
Jessie Quinlan
Amanda Rail
Equine massage therapy certification


Farrier Awards

Farrier Awards

50 Hours
Leslie Brown
Katie Grant
Alex Haller
John Warneke

100 Hours
Luke Schwichtenberg

300 Hours
Matthew Adams

400 Hours
Amanda Lloyd
Paul Caswell



Outstanding Barn Manager

Annie McWilliams

Outstanding Barn Co-Manager

Laken Carey
Outstanding Barn Manager


Excellence in the Barn

Blue Barn: Kari Dailey
Yellow Barn: Amanda Curran
Green Barn: Madison Mitchell
Orange Barn: Caitlin Lauer
T&B Barn: Annie McWilliams
T&B Barn: Lizz Lockyer
White Barn: Tiffany Nelson
Red Barn: Claudia Boyle
Excellence in the Barn


Graduating Class Winter 2010

Shoeing Short Course
Matthew Adams

Equine Science Master
Paul Caswell
Amanda Lloyd
Riding Master I
Natalia Zecca-Naples

Riding Master II
Madison Mitchell
Riding Master III
Carissa Baskett
Kari Dailey
Michelle Hester
Shannon Icenhour
Amanda Lluvera
Kailee Merillat
Riding Master V
Sarah Kalonick

Riding Master VI
Courtney Harvey
Alexis Westermann
Heather Whiting
Winter 2010 Graduating Class

Congratulations Winter class of 2010!

View their new jobs

Prior Awards Banquets


I feel very lucky to have gone to Meredith Manor, you canít get experience like that at any other school.
Jana Armstrong: 2005 Riding Master VI Graduate